Sunday, November 9, 2008

Viirused


Arvutiviirus ehk viirus on koodijupp, mis on lülitatud mingi normaalse programmi koosseisu ning põhjustab ootamatuid ja sageli kasutajale äärmiselt ebameeldivaid tagajärgi. Üldjuhul on viirused loodud arvuti kahjustamiseks või privaatse informatsiooni kätte saamiseks.

Praeguseks on teada sadu tuhandeid erinevaid arvutiviirusi. Enamik neist levib ainult koos teiste failidega ja teie arvuti saab nakkuse, kui laadite Internetist või kellegi käest flopikettal saadud nakatatud faili. Viimastel aastatel on kõige populaarsemaks viiruste levitamise viisiks muutunud nende lisamine täidetavate failide kujul e-posti sõnumitele. Sageli pole viiruselevitajal endal aimugi, et tema arvuti saadab teistele arvutitele nakatatud faile.

Viirustest lahti saamiseks kasutatakse erinevaid anti-viirusteks nimetatavaid rakendusprogramm. Enim tuntuimad anti-viirused tänapäeval on: AVG, Norton, NOD32, Kaspersky jpt.

Arvutiviirused jagunevad kolme klassi: failiviirused, süsteemi- või buudikirjeviirused ning makroviirused.

Troojad
Trooja ehk Trooja hobune on kahjulik programmiosa, mis tavaliselt tuleb kaasa mõne teise programmi või rakenduse sees. Ehk siis nagu klassikalises Kreeka legendis on tegemist tarkvaraga, mis on pealtnäha huvitav ja kasulik (või vähemalt kahjutu), kuid käivitades võib palju pahandust teha - ehk siis arvuti on Trooja, hobune on programm ja sõjamehed seal sees on viirus.

Troojalased reeglina ise arvutisse ei tule, kasutaja peab need kas iseseisvalt või mõne rakenduse koosseisus käivitama.

Trooja hobust nimetatakse vahel ka arvutiviiruseks, kui see laialt levib, kuigi erinevalt viirusest see ise ennast ei paljunda. Enamasti kasutatakse terminit "Trooja hobune" siiski ainult nende kuritahtlike programmide kohta, mis ise ei paljune ning isepaljunevaid programme nimetatakse viirusteks.

Ussid
Uss on teatud tüüpi arvutiviirus, mis võrgukeskkonnas teiste programmide abita ennast paljundab ja levib. Ussid istuvad arvuti aktiivmälus ja saadavad iseennast teistesse arvutitesse peamiselt e-posti või rühmadiskussioonide (IRC) kaudu.

Ussviirus liigub tõelise kiiruse ja nõtkusega süsteemist süsteemi, nakatades näiteks nagu klassikaline Loveletter' paarikümne minutiga miljoneid masinaid. Rumal viirus lihtsalt kustutab teie andmed maha, sadistlikum aga avalikustab teie dokumente, paroole, asendab teksti mõttetute sümbolitega, nii et te ei märka enne kui hilja, et arhiivist ilma olete jäänud.

No comments: