Sunday, November 2, 2008

Monitorid

Monitore on kahte sorti - LCD ja CRT.
CRT (Cathode Ray Tube) monitor ehk kineskoopkuvar on katoodkiiretoruga kuvar, mille pilt tekitatakse kineskoobi ekraanile samuti nagu tavalises televiisoris. Kineskoop kujutab endast suurt klaasist vaakumlampi, mis sisaldab ühes otsas järelhelendavate omadustega luminofooriga kaetud ekraani, teises otsas elektronkahurit elektronkiire tekitamiseks ja nende vahel kiirte hälvitussüsteemi rastri moodustamiseks ekraanil. Kallutuspoolide abil pannakse elektronkiir ekraani pinda mööda ridahaaval ülalt alla liikuma ja kui üks kaader on ekraanile joonistatud (kiir on alla välja jõudnud), algab protsess otsast peale.

Värskendussagedus (refresh rate) määrab pildi liikumise sujuvuse ehk pildi värskendamise sageduse kuvari ekraani (kaadrit sekundis). Hälvitussüsteem koosneb reast elektronkiiretoru ümbritsevatest poolidest ja ta tagab elektronkiire liikumise nii rõht- kui ka püstsuunas. Mida lähemal üksteisele punktid paiknevad ehk mida väiksem on punktisamm, seda kõrgem on kuvari lahutusvõime ehk resolutsioon.



Kuvari tähtsamate parameetrite hulka kuulub ekraani suurus, mida enamasti mõõdetakse diagonaalipidi monitori ühest nurgast vastasnurgani ja seda väljendatakse tavaliselt tollides. Populaarsemad väärtused on 14, 15, 17, 19 ja 21 tolli.

LCD (Liquid Crystal Display) monitor ehk vedelkristallkuvar on lame ja õhuke kuvar. Vedelkristallkuvarid on märksa kergemad ja vajavad palju vähem toitevõimsust kui traditsioonilised katoodkiiretoruga kuvarid. Pilt tekitatakse ekraanile poolkristallilises olekus vedeliku abil.



Vedelkristallid on pikad molekulid, mis elektrivälja rakendamisel kas keerduvad spiraali või keerdub esialgne spiraal lahti. Vedelkristallirakkude kihti läbiva valguse polarisatsioonitasand pöördub vastavalt sellele, kuidas on orienteeritud antud piksli molekulide spiraal. Pärast vedelkristallikihi läbimist läbib valgus filtri, mis sõltuvalt polarisatsioonitasandi suunast kas laseb valgust läbi või ei lase. Nii on võimalik elektriväljaga juhtida iga piksli heledust ja värvilise vedelkristallkuvari puhul ka piksli värvust.
Vedelkristallkuvarite juures kasutatav kiletransistortehnoloogia aktiivmaatriks, mis annab parema pildi ja võimaldab laiemat vaatenurka kui passiivmaatrikskuvar. Passiivmaatrikskuvar on aga vedelkristallkuvar, mida juhitakse vedelkristallikihi taga asuva traatvõrgu abil.
LCD pildi teravust aga saab määrata punktisammu kaudu. Punktisamm on kuvariekraani punktide vaheline kaugus, mida mõõdetakse millimeetrites.

No comments: